X
تبلیغات
زولا

درگذشت دکتر علی اقبالی بزرگ مرد دانش همدان و کشور

سه‌شنبه 22 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 04:03 ب.ظ

با نهایت تاثر و تاسف دکتر علی اقبالی ، بنیانگذار مدرسه عالی کشاورزی همدان و بنیانگذار سازمان نقشه‌برداری تهران و ریاست موسسه آموزش عالی  توسعه و عمران همدان، در سن 101 سالگی و پس از یک قرن تلاش و همت در امر آموزش و پژوهش دار فانی را وداع گفت. به نوبه خود این ضایعه بزرگ را به جامعه علمی کشور، خانواده محترم و تمام دوستداران و عاشقان علم و دانش و تعلیم و تربیت تسلیت عرض میکنم.

روحشان شاد و یادشان همیشه جاودان


مراسم تشییع : چهارشنبه 23 اسفند  ساعت 10 صبح از بیمارستان بوعلی

مراسم ترحیم : مسجد حسینیه بختیاریها ساعت 15 الی 17اگر دوست دارید درباره ایشان بیشتر بدانید به ادامه مطلب مراجعه فرمایید


دکتر «علی اقبالی» نویسنده سفرنامه «از پاریس تا کشورهای اسکاندیناوی»، «کارتوگرافی، جغرافیا و نقشه‌های زمین‌شناسی» و «امپراتوری اشکانیان» در سال 1290 خورشیدی، در همدان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب‌خانه نزدیک منزل زیر نظر استاد معظم «شیخ موسی نثری» شروع کرد و چند ماه تابستان را نیز در مدرسه تازه تأسیس شادروان «امیر تومان مهدی خان قراگوزلو» که در مزداگرد به‌سر می‌برد و به آموختن فارسی، قرآن و زبان فرانسه ‌پرداخت.

وی برای ادامه تحصیلات متوسطه به تهران رفت و دوره اول متوسطه را در دبیرستان ثروت گذراند. سال1310 برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و پس از پایان دوران تحصیلی کارشناسی و کارشناسی‌ارشد با گرایش زمین‌شناسی در سال 1317 به ایران مراجعت کرد.

دکتر علی اقبالی پس از مراجعت از فرانسه به عنوان کارشناس وارد بانک کشاورزی ایران شد. وی در سال 1327 پس از تصویب قانون تأسیس دانشگاه‌ها، به ‌عضویت علمی دانشگاه تبریز  درآمد و از طرف رییس دانشگاه تبریز، با حفظ سمت معاونت دانشگاه، مأمور تأسیس دانشکده کشاورزی در ارومیه شد.

این پژوهشگر تاریخ، در سال 1332، به دعوت سازمان یونسکو به پاریس عزیمت و به بررسی وضعیت آبیاری و نقش قنات در ایران به تحقیق پرداخت و در خاتمه با ارایه پایان‌نامه خود در موضوع فوق، موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه پاریس شد. سال 1337، دکتر اقبالی پس از قبولی در مسابقه دانشیاری دانشگاه تهران، به عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران درآمد و در این دوران با استادانی چون پروفسور هشترودی و پروفسور محمود حسابی همکاری داشت.

وی در سال 1339 از طرف سازمان یونسکو به فرانسه دعوت شد. این بار پروژه تحقیقی وی در مورد سرچشمه آب مورد نیاز و مصرف جنوب شهر پاریس توسط دو رودخانه LUNIN و LOIGNE انجام گرفت. تحقیقات دو ساله و تصویب آن از طرف کارشناسان سازمان یونسکو به نام وی در چاپ دوم کتاب «ژیلبر کاستانی» تحت عنوان «منابع آب» منتشر شد.

دکتر علی اقبالی از طرف دکتر منوچهر اقبال، رییس هیأت نمایندگی ایران در یونسکو، به عنوان یکی از معاونان رییس نمایندگی انتخاب شد و پس از پایان گردهمایی، نوشته‌ها و پیشنهادات ارایه شده در همایش مذکور، توسط وی گردآوری شد. این مجموعه در حال حاضر در کتابخانه دانشگاه بوعلی سینای همدان قرار دارد.

وی در سال 1346، مدرسه عالی کشاورزی همدان را بنیان نهاد. دانشجویان کارشناسی می‌بایست در پایان دوره یک رساله تحقیقی به عنوان پایان‌نامه تهیه می‌کردند. این رساله‌ها به صورت یک مجموعه علمی در کتابخانه مدرسه عالی کشاورزی گردآوری می‌شد که تعداد زیادی از آن‌ها به دلیل داشتن اطلاعات جامع و کاملی درباره روستاهای استان همدان و برخی روستاهای سایر استان‌های کشور، در سال 1383 تحویل سازمان میراث فرهنگی همدان شد.

کتاب «ورزش روزانه بانوان»، ترجمه رمان «تریستان وایزو»، ترجمه کتاب «زمین‌شناسی آذربایجان»، «رساله دکترا در آبیاری ایران و قنات به زبان فرانسه»، «سفرنامه از پاریس تا کشورهای اسکاندیناوی»، «تکنونیک»، «کارتوگرافی و نقشه‌های زمین‌شناسی»، ترجمه کتاب «هیدروژئولوژی»، «نقش جنگل در ازدیاد آب»، «اتم در زمین‌شناسی، ترجمه کتاب «اکولوژی»، ترجمه «سفرنامه ژان اتر، مبحث تاریخی مربوط به دوره نادرشاه»، ترجمه کتاب «چنگیزخان»، «کدامین محیط زیست»، «زمین‌شناسی، بحث و تحقیق»، ترجمه کتاب «زمین ابزارها و روش‌ها»، «ذوالقرنین، کوروش کبیر یا اسکندر مقدونی»، «دیده‌ها و شنیده‌ها، «امپراتوری اشکانیان یا تاریخ پارت‌ها» و... از جمله کتاب‌های این پژوهشگر تاریخ است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo